Szkolne abecadło to baza późniejszego, dorosłego charakteru pisma.
Pisma nauczane w szkołach podstawowych w różnych krajach można podzielić na trzy grupy:
litery łączą się ze sobą, to tak zwana - kursywa
każda litera pisana jest oddzielnie, jak w druku - print
wersja pośrednia - italic – tylko niektóre litery są łączone

W państwach anglojęzycznych pierwszym pismem, które poznają dzieci w szkole jest zazwyczaj print. Kursywa – o ile jest uczona – to w starszych klasach. W niektórych krajach rodzaj pisma szkolnego zależy od regionu czy typu szkoły.
Natomiast we wszystkich polskich szkołach dzieci uczą się pisać kursywą. Przygotowanie do pisania zaczyna się zabawą w przedszkolu. Motoryka rąk, koordynacja oko-ręka czy koncentracja uwagi ćwiczone są poprzez malowanie, lepienie z plasteliny, wycinanie, odrysowywanie i zamalowywanie kształtów.  Właściwe pisanie, według wzoru kursywy takiego, jaki jest w podręcznikach i ćwiczeniach, zaczyna się w klasie pierwszej. Dopiero w starszych klasach wyrabia się indywidualny styl pisma.
Polski alfabet szkolny niewiele się zmienił w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Marian Falski, „Elementarz” 1975 r.

Kursywa jest najtrudniejszą formą pisma, ma na celu doskonalenie pisma ręcznego, a przy okazji kształtowanie charakteru i cierpliwości. Nasi uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej doskonale sobie poradzili z tym zadaniem. Co więcej, wytypowano Mistrzów i Mistrzynie Kaligrafii 2021r.

Gratulujemy!