Od początku marca w naszej szkole prowadzone są dwa projekty w ramach konkursu „Ekologiczny Edukator Szkolny”. Przedsięwzięcie to jest zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a na terenie szkoły koordynuje je pani Justyna Bratyszewska.

Jednym z projektów jest „Słomkowa Eko Akcja”, która jest prowadzona przez Marię Majczuk z klasy IVc. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi uczniów oraz mieszkańców Brodnicy na problem śmieci z tworzyw sztucznych, w szczególności plastikowych słomek, które zagrażają przede wszystkim zwierzętom.
Projekt rozpoczął się od zapoznania uczniów z prezentacją, która poruszała temat słomek i ich wpływu na środowisko. Zorganizowane zostały również konkursy na wykonanie ilustracji i wymyślenie hasła, które zostały wykorzystane do przygotowania ulotek i plakatów wspierających akcję. Zwycięską ilustrację wykonała klasa IIb, dla której nagrodą było spotkanie z Edukatorem Zdrowego Żywienia.
Dla naszych uczniów zorganizowane zostały również dwa inne konkursy. Pierwszy polegał na przygotowaniu gry planszowej z surowców wtórnych, w tym słomek, która będzie promowała walory najbliższego otoczenia i formy jego ochrony. Drugi konkurs polegał na przygotowaniu przedmiotów użytecznych lub ozdobnych ze zużytych słomek. Uczniowie bardzo zaangażowali się w prowadzony projekt, czego efektem było wpłynięcie wielu prac konkursowych.
Autorką drugiego projektu była Zuzanna Becker z klasy VIa. Zadania Zuzi podzielone były na część praktyczną i teoretyczną. Część teoretyczna polegała na wykazaniu się znajomością wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska najbliższego otoczenia. Największą ilość punktów zdobył uczeń klasy VIa - Adam Pawłowski. W części praktycznej, uczniowie poprzez zabawę zdobywali wiadomości z zakresu ochrony przyrody. Wybrane klasy II uczestniczyły w podchodach, klasy I rozwiązywały zadania, aby opuścić escape room.  Klasa VIa zadbała o zieleń wokół szkoły uczestnicząc w akcji sadzenie drzewek.
Ekoliderki zwróciły uwagę na potrzebę dbania o środowisko nie tylko w szkole. Uczestnicząc w Festynie Małych Ojczyzn dotarły również do społeczności miasta. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu „Ekoliderek Szkoły” -  Marysi i Zuzi oraz ich Rodziców - cele  konkursu zostały zrealizowane.