Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

  • III Liceum Ogólnokształcące

Dzienniczek

„Wiwat 3 maj, wiwat król, wiwat sejm, wiwat naród, wiwat wszystkie stany!” Takimi okrzykami uczniowie naszej szkoły celebrowali święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski, uczniowie klas V i VI pod opieką pań Lucyny Panek i Justyny Kułakowskiej,  wcielili się w role postaci historycznych z XVIII wieku: króla Stanisława Poniatowskiego, reformatora Hugo Kołłątaja, marszałka sejmu Stanisława Małachowskiego oraz Jana Dekerta.

 W przedstawionej scence zaprezentowali ważne dla naszego narodu wydarzenia związane z ustanowieniem pierwszej w Europie Konstytucji. W trakcie inscenizacji uczniowie dowiedzieli się, że Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1971 roku przez sejm czteroletni. Próbowała zreformować ustrój Polski. Rozszerzyła prawa dla mieszczan, zapewniła chłopom opiekę rządu, zniosła liberum veto i wolną elekcję oraz wprowadziła monarchię dziedziczną. 

Tak interesująca lekcja historii na pewno pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów i zachęci ich do rozwijania postaw patriotycznych. 

Back to top